Bazar Świetlik – sprzedaż, przetwórstwo, dystrybucja

1. w projekcie pilotażowym o nazwie „Bazar Świetlik”. Lokalizacja projektu pilotażowego – Gdańsk Wrzeszcz ul. Sobieskiego 14. 

Projekt  pilotażowy zainicjuje serię projektów o wspólnej nazwie Centrum Integracji Społecznej i Gospodarczej „Świetlik – Zielona Brama”

2. projekt pilotażowy zakłada zagospodarowanie nieruchomości – 3500 m2 – położonej w centrum Wrzeszcza. Celem projektu pilotażowego jest stworzenie dzielnicowego bazaru jako „centrum integracji, twórczej inspiracji i kultury ekologicznej „.  

Chodzi o wypromowanie miejsca handlu produktami żywnościowymi, zielarskimi i wszelkimi rolno – spożywczymi o charakterze regionalnym i leczniczym oraz – na ile to możliwe – ekologicznym. Miejsca łączącego taki handel z dystrybucją i promocją dóbr kultury, w tym wartościowych książek, z rozległymi funkcjami integracyjnymi. M.in. w zakresie promocji dobrej muzyki, interesującej sztuki, rzemiosła, medycyny naturalnej ….  Chodzi o stworzenie ciekawej przestrzeni, zamienianej z czasem w miejsce inspirujących spotkań.

3. Zgodnie ze wstępnymi założeniami Bazar we Wrzeszczu powinien pełnić istotne funkcje integracyjne dla społeczności 3-miasta. 

W tym przede wszystkim rozległe funkcje kulturalne, bazujące na fundamencie duchowości, etyki i  szacunku dla wielopokoleniowych doświadczeń obywateli Rzeczpospolitej. Chodzi o stworzenie ważnego miejsca na mapie Trójmiasta. Zwłaszcza dla osób twórczych, kreatywnych i poszukujących. 

 4. W projektowanie i tworzenie „bazaru” zaangażowali się :

a/ społeczność Spółdzielni Świetlik, traktowana jako ruch odbudowy spółdzielczości;

animowanej przede wszystkim w środowisku małych i średnich polskich przedsiębiorców i rolników indywid.

b/ Fundacja Zielona Brama Przywidz ,

c/ środowiska Polonii Norweskiej, Niemieckiej i USA.

5. Wstępne założenia do serii projektów o nazwie roboczej „Świetlik Zielona Brama” każdorazowo będą wymagały odrębnego, krótkiego omówienia.

W skrócie – celem projektu kompleksowego jest znaczne wzmocnienie gospodarcze regionów wiejskich, połączenie wsi i drobnych producentów z rynkami zbytu w miastach, tworzenie niezależnych „arterii komunikacyjnych” oraz budowanie enklaw autonomicznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *